Rodzaje wiedzy

Czy zastanawialiście się kiedyś jaki typ wiedzy posiadacie?
Jakiej używać podczas codziennych czynności?
Zacznijmy od początku.
Czym jest wiedza?
Arystoteles wprowadził podział wiedzy na teoretyczną (informacje zgłębiające definicję na temat danej idei) oraz praktyczną (wynikającą ze zdobytych informacji, które wykorzystujemy w życiu codziennym).
Wiedza dzieli się na: logikę, uzasadnienie i prawdziwość.

Wiedza deklaratywna może zostać przedstawiona w trybie oznajmującym np. stolicą Anglii jest Londyn, 7 razy 5 równa się 35 itd. Ten typ wiedzy informuje zazwyczaj o faktach, które są nam na ogół znane. Pozwala ona na wyrażenie w sposób słowny tego co mamy na myśli.
Wiedza operacyjna polega na wyobrażeniu sobie danego zagadnienia w umyśle np. kwiat spotykany na łąkach o czerwonych płatkach. Wiedza polegająca na tworzeniu abstrakcji, która wizualnie ułatwi nam rozwiązanie oraz odpowiedzenia na pytanie.
Wiedza proceduralna wymagająca przeprowadzenia pewnej procedury doświadczalnej lub umysłowej w celu dokonania  uporządkowania danych obiektów.

Wszystkie trzy rodzaje wiedzy mają ze sobą wiele wspólnego, tworzą uzupełniającą się całość.

Osobiście najlepiej pracuje mi się przy zadaniach z użyciem wiedzy operacyjnej, która w moim przypadku jest najbardziej efektywna. Lubię wyobrażać sobie działania matematyczne, reakcje chemiczne, klimat państw wschodnich, to wszystko dzieje się za pomocą wyobraźni, która jest bezcennym narzędziem.

Obrazek: Wydawnictwo „Wiedza i Praktyka” Sp. z o.o.

RGF