Jak prowadzić bloga cz. I

Blogger.com, WordPress.org
Jedno najczęściej zadawane mi pytanie w prawie blogowania: to jak w ogóle zacząć? Moja odpowiedź na to pytanie jest wyczerpująca, ale pomimo to zawsze czuję, że mogłabym coś jeszcze dopowiedzieć. Właśnie z tego względu piszę ten poradnik „Jak prowadzić bloga„. Chcę Wam przedstawić moje zdanie na temat świata blogosfery, opisać wady i zalety, przekazać moje wskazówki i trochę się Wam wyżalić, bo blogowanie to nie tylko sukcesy i same profity, ale wiele przykrych sytuacji, nerwów i stawania na rzęsach, aby wszystko wyglądało najlepiej jak się da. „Jak prowadzić bloga” to cała seria począwszy od najprostszych informacji jaką platformę wybrać, tematykę skończywszy na mojej własnej 4-letniej historii prowadzenia bloga.
W przygotowanie tych postów włożyłam wiele pracy, chciałam przedstawić Wam w jak najprostszy sposób informacje, które przydadzą się osobą, które chciałby zacząć albo już prowadzą bloga. Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z blogowaniem to zostawiajcie je w komentarzach na pewno odpowiem, a tym czasem miłej lektury.
Blogger.com kontra WordPress.org
Swoją przygodę rozpoczęłam na Bloggerze nie mając pojęcia o istnieniu innych platform umożliwiających prowadzenie bloga. Trafiłam na niego i postanowiłam, że od niego zacznę. Wystarczał mi przez bardzo długi czas, ale od początku tego roku zastanawiałam się nad migracją na inną platformę. Blogger jest idealny, jeśli chodzi o sam początek – prosty w obsłudze. Z ręką na sercu mogę go Wam polecić, ale jednak jest jedno „ale”, kiedy będziecie wprowadzić bardziej skomplikowane modernizacje może pojawić się problem, a mianowicie Bloggert ma ograniczone możliwości i gdybyśmy chcieli utworzyć bardziej profesjonalną stronę konieczna byłaby migracja (tak jak w moim przypadku). Do Bloggera zawsze będę miała sentyment, to na nim zaczynam i nauczyłam się wielu cennych rzeczy, ale przyszedł taki czas, że chciałam pozmieniać wiele rzeczy i na tej platformie nie było to możliwe.
WordPress.org to dla mnie nowy rozdział, szczerze nie chce się wypowiadać na ten temat zbytnio, ponieważ piszę na nim od niespełna dwóch miesięcy i jest to zbyt krótki czas, aby wyrobić sobie na jego temat opinię. Jednak przez ten czas mogę stwierdzić, że jest znacznie bardziej skomplikowany niż Blogger, jednocześnie niesie ze sobą znacznie więcej możliwości.
Blogger.com
Zalety Blogger.com
 • Blogger.com to darmowa platforma współpracująca od 2003 roku z Google, dzięki czemu blog jest zintegrowany, czyli po krótki czasie zostaje dodany do wyszukiwarki co ułatwia odnalezienie go przez Czytelników.
 • Jest to darmowa platforma co oznacza również darmowy hosting.
 • Aby założyć bloga trzeba poświecić zaledwie kilka minut i posiadać tylko i wyłącznie skrzynkę gmail.
 • Blogger posiada duże zaplecze techniczne, nie musimy martwić się o aktualizacja, czy też robienie kopi postów, ponieważ jest to robione automatycznie.

Wady Blogger.com

 • Darmowa platforma niesie ze sobą brak prawa do własności bloga, co w prostszy sposób oznacza, że nie jesteś jego właścicielem.

WordPress.org

Zalety WordPress.org

 • Blog, który stworzyliśmy należy do nas i jesteśmy jego prawnym właścicielem.
 • Możliwość korzystania z własnych motywów, wtyczek.

Wady WordPress.org

 • Konieczny jest zakupienie własnego hostingu, który wiąże się z kosztami, które zaczynają się od ok. 100 zł do nawet kilku tysięcy złotych za rok. Wszystko zależy od umowy dotyczącej zakupionego hostingu. Gdy zakupimy kiepski hosting, a mamy dużą liczbę Czytelników blog może przestać działać.
 • Jeśli nie jesteśmy obeznani w zakresie instalacji i konfiguracji WordPress.org potrzebna jest nam pomoc informatyka.
 • Samodzielne musimy wykonywać kopie zapasową.
 • Ręcznie aktualizować oprogramowania.

Przemyślcie wszystko bardzo uważnie, obmyślcie plan, podzielcie się swoją wizją z osobą Wam zaufaną i podejmijcie się tego wyzwania, które może wprowadzić Was w zupełnie nowy świat.

Życzę Wam wszystkim wielu sukcesów związanych z blogowanie, tworzeniem społeczności i odkrywaniu Waszych pasji.

W kolejnych wpisach dowiecie się:

 1. Jaką tematykę wybrać.
 2. Jak stworzyć wokół swojego bloga społeczność.
 3. Jak zachęcić Czytelników, aby powracali na naszego bloga i czynnie uczestniczyli w komentowaniu.
 4. Jak zarabiać na blogu.
 5. Jak współpracować z innymi blogerami.

Do następnego wpisu z serii „Jak prowadzić bloga”.

Share This Story

BLOG, Rady